Posmakowali zaplecza

Strona Główna » Koszykówka » News » Posmakowali zaplecza

Tylko dwaj rywale zdobyli w kończącym się sezonie Halę Wałbrzyskich Mistrzów

Co łączy Sudety Jelenia Góra i AZS AGH Kraków ? Obie drużyny jako jedyne w sezonie 2017/2018 zdołały wygrać w hali dawnego OSiRu. Tym samym wałbrzyscy koszykarze obecne rozgrywki na własnym parkiecie kończą z osiemnastoma wygranymi (12 w rundzie zasadniczej oraz 6 w play off) i dwoma przegranymi (po 1 w rundzie zasadniczej i play off). Dzisiejsze pierwsze spotkanie finałowe - jeśli chodzi o Górnika Trans.eu - można podzielić dokładnie na pół. W pierwszej połowie wałbrzyszanie stoczyli bardzo wyrównaną i zaciętą walkę punkt za punkt, ustępując minimalnie AGH dopiero tuż przed przerwą. Natomiast druga połowa należała już zdecydowanie bardziej do gości z Krakowa, którzy sukcesywnie powiększali przewagę i nie pozwalali zbliżyć się za bardzo do siebie. Na szczęście finałowe spotkania nie wpływają już na kwestie wejścia do I ligi, choć Górnik Trans.eu ma jeszcze szansę na pokonanie AZS AGH. Za tydzień nasz zespół jedzie do Krakowa ma spotkanie rewanżowe.

W pierwszym meczu o III miejsce Syntex Księżak Łowicz wygrał z MCKiS Jaworzno 106:104.

Prowadzenie AGH wzrasta do 10 punktów, wałbrzyszanie zaczynają jednak nadrabiać stratę. Durski wykorzystuje dwa wolne i przegrywa 57:65. Goście utrzymują wysokie prowadzenie, po 3 minutach 73:60. Wałbrzyszanie cały czas próbują gonić wynik jednak w połowie kwarty przegrywają 9 punktami - 65:74. Wróbel wykorzystuje rzut wolny, Glapiński trafia za "2" i 69:77. Krzywdziński pudłuje z wolnych i na 4 minuty przed końcem meczu nadal 8 punktów straty gospodarzy. AGH już spokojnie kontroluje sytuację, na 2 minuty przed końcem prowadzi 85:72. Na parkiecie pojawia się pozostała trójka wałbrzyskich rezerwowych - Szymański, Kłyż i Marakrczuk. W końcówce niewiele mamy już do powiedzenia. IV kwartę przegrywamy 22:28. W całym meczu Górnik ulega AGH różnicą 13 punktów - 77:90. Dla Wałbrzycha punktowali: Ratajczak 18, Glapiński 14, Durski i Wróbel po 12, Kruszczyński 5, Krzywdziński i Kaczuga po 4, Szymański i Spała po 3, Kłyż 2.

W pierwszej połowie poza wcześniej wymienioną dwójką, na parkiecie pojawili się też Jeziorowski i Kaczuga. Po przerwie Kraków ucieka na kolejne dwa oczka i prowadzi 43:40. 2 minuty gry za nami i 44:43 dla Górnika. Oba zespoły toczą bardzo wyrównana walkę i na tablicy wyników najpierw 47:45 dla gospodarzy, a po chwili 49:49. AGH trafia dwukrotnie za "3" i na minutę przed końcem prowadzi 60:55. Ostatecznie III kwartę przegrywamy 15:21. Po trzech 62:55 dla Krakowa.

Zapowiada się walka do końca o ostateczne zwycięstwo w tym meczu. Na początek drugiej kwarty AGH wychodzi na 19:17. W międzyczasie na parkiecie, podobnie jak w poprzednich meczach, pojawiają się Ratajczak i Spała. Wałbrzyszanie szybko odzyskują prowadzenie - 20:19. 24:21 dla Wałbrzycha, goście jednak długo nie pozwalają nam prowadzić i wyrównują na 24:24. Nadal wyrównana gra kosz za kosz i obecnie Górnik prowadzi 34:32. Do przerwy pozostały nieco ponad 3 minuty. Na tablicy wyników ponownie remis - 37:37. Po zaciętej końcówce przegrywamy II kwartę 23:24. Do przerwy Górnik przegrywa z AGH różnicą punktu - 40:41. Jak na razie najwięcej punktów dla Wałbrzycha zdobył Ratajczak.

Wynik meczu otwiera rzutem za "2" Durski, po chwili dorzucamy kolejne punkty i po 3 minutach prowadzimy 6:0. Goście zaczynają odrabiać niewielką stratę i minutę później jest 8:6 dla Górnika. Kilka niecelnych rzutów i błędów po obu stronach i obecnie wałbrzyszanie prowadza 10:7. Nieco ponad minuta do końca kwarty, AGH nadrabia punkty i dogrywa na 12:13. W końcówce wyrównana gra i ostatecznie remisujemy w I kwarcie 17:17.

W dotychczasowych meczach play off Górnik Trans.eu pokonał po 2:0 w I rundzie Muszkieterów Nowa Sól i w II rundzie MKK Gniezno oraz po 2:1 w ćwierćfinale Żubry Białystok i w półfinale Syntex Księżak Łowicz. Natomiast AZS AGH Kraków wygrał po 2:0 w I rundzie z Daas Basket Hills Bielsko-Biała, w II rundzie ze Stalą Ostrów Wielkopolski, a w ćwierćfinale z AZS UMCS Lublin oraz 2:1 w półfinale z MCKiS Jaworzno.

Wałbrzyszanie zagrają w składzie: Durski, Glapiński, Kruszczyński, Krzywdziński, Wróbel.

Awans na zaplecze Energa Basket Ligi oraz przynajmniej wicemistrzostwo są już na koncie wałbrzyskich koszykarzy, teraz na ostatniej prostej pozostała tylko walka o tytuł mistrza II ligi. Zakończenie sezonu na pierwszym miejscu może jednak nie być takie łatwe patrząc na tegoroczny dorobek naszego najbliższego rywala. AZS AGH zasadniczą część sezonu zakończył z zaledwie jedną przegraną na koncie. Podobnie było również w fazie play off, gdzie dopiero w półfinale uległ MCKiS. Czy Górnik Trans.eu zatrzyma zeszłorocznego I-ligowca ? Czy nasi koszykarze obecny tydzień zakończą z dwoma wygranymi przed wałbrzyską publicznością ? Odpowiedzi już od 18.

Pierwsze finałowe starcie Górnika Trans.eu (22-4; mistrz grupy D) z AZS AGH Kraków (25:1; mistrz grupy C) jest kolejnym w tegorocznej fazie play off debiutem naszych koszykarzy w meczach bezpośrednich. Kraków jest dość młodym zespołem - powstał w 2010 roku - i mimo gry przez sześć sezonów (2011-2016 oraz 2017/2018) na obecnym szczeblu, kluby nie miały jeszcze okazji stanąć naprzeciw siebie. Natomiast w poprzednim sezonie AGH występowało na poziomie I-ligowym.