Konsekwentnie do celu

Strona Główna » Koszykówka » News » Konsekwentnie do celu

Tylko jedna wygrana dzieli wałbrzyskich koszykarzy od wejścia na wyższy szczebel

Biało-niebiescy chyba powoli zaczynają przyzwyczajać swoich kibiców do cotygodniowych - a w ostatnim czasie nieco nawet częstszych - bardzo zaciętych i wyrównanych spotkań oraz nerwowego oczekiwania na ostateczny rezultat. Nie inaczej było i dziś w hali dawnego OSiRu. Już pierwsze minuty gry pokazały, że tego meczu łatwo wygrać się nie da, a Syntex Księżak zapewne nie odpuści ani na chwilę. Po nie do końca udanej pierwszej kwarcie, w której od samego początku musieliśmy wynik gonić, w kolejnej udało się już wyjść na prowadzenie i złapać kontrolę nad meczem. choć Łowicz cały czas toczył wyrównaną walkę i starał się trzymać bardzo blisko. Wałbrzyszanie jednak konsekwentnie trzymali się przyjętego planu i nawet jeśli tracili przewagę, szybko ją nadrabiali, starając się mieć przynajmniej te 3-4 punkty przewagi. Również drugi półfinał okazał się bardzo zacięty i wyrównany, co zwiastuje bardzo ciekawe i emocjonujące przyszłotygodniowe rewanże, które dwie z czterech drużyn najprawdopodobniej zaprowadzą do I ligi. Górnik Trans.eu za tydzień wybiera się do Łowicza.

W drugim półfinale AZS AGH Kraków - MCKiS Jaworzno 66:65.

Ostatnią kwartę otwiera Wróbel, podwyższając prowadzenie o kolejne dwa oczka. Goście natomiast zaliczają serię niecelnych rzutów i strat. Nieco ponad dwie minuty gry za nami i na tablicy wyników 61:50 dla wałbrzyszan. W kwarcie cały czas gramy na remis, obecnie jest 8:8 - 64:55. Połowa ostatniej części meczu już za nami. Po kolejnej serii strat i fauli, Łowicz zmniejsza dystans do 6 punktów. Na parkiecie cały czas obserwujemy bardzo wyrównaną walkę, wałbrzyszanie prowadzą zaledwie 3-4 punktami - 70:67. Półtorej minuty do końca meczu i 74:70 dla Górnika. Nieco ponad pół minuty do końca i Glapiński wykorzystuje dwa rzuty wolne. IV kwartę przegrywamy 20:23. W całym meczu Górnik wygrywa jednak z Syntexem różnicą 6 punktów - 76:70. Dla Wałbrzycha punktowali: Glapiński 19, Wróbel 15, Kruszczyński 14, Krzywdziński i Ratajczak po 10, Durski 6, Spała 2.

Po przerwie Górnik jeszcze powiększa przewagę i prowadzi 40:30. Goście jednak szybko zaczynają nadrabiać stratę i w kilka minut dogrywają na 38:40. W połowie trzeciej kwarty Syntex odwraca losy meczu na swoją korzyść i prowadzi 42:40. Durski trafia za "2" i remis 42:42. W kolejnych minutach seria strat i niecelnych rzutów po obu stronach. 3 minuty do końca kwarty, najpierw Spała wykorzystuje dwa rzuty wolne, a następnie podwyższa Durski i prowadzimy 46:42. Wyrównana końcówka, wałbrzyszanie wygrywają III kwartę 20:17. Po trzech prowadzimy 56:47.

Jeszcze w pierwszej kwarcie do gry wchodzi Ratajczak, który celnym rzutem za "3" zmniejsza stratę do 2 punktów. Chwilę później Krzywdziński trafia za "2" i mamy remis 16:16. Górnik zaczyna powoli kontrolować przebieg meczu, wychodzimy najpierw na 18:16, a potem na 20:19. 5 minut do przerwy i na tablicy wyników kolejny remis - 23:23. Nadal bardzo wyrównana gra, Górnik jednak powoli zaczyna uciekać rywalom i obecnie prowadzimy 31:27. Glapiński wykorzystuje dwa rzuty wolne i na minutę przed przerwą prowadzimy 33:27. Ostatecznie wygrywamy II kwartę 25:14. Do przerwy Górnik prowadzi z Syntexem różnicą 6 punktów - 36:30. Jak na razie najwięcej punktów dla Wałbrzycha rzucili Glapiński i Kruszczyński.

Wynik spotkania celnym rzutem za "3" otwierają goście. Następnie wałbrzyszanie zaliczają serię strat oraz niecelnych rzutów. Po 4 minutach gry goście wychodzą na 8:0. Niemoc Górnika z rzutów wolnych przerywa Glapiński, przegrywamy 2:9. Na parkiecie pojawia się Spała. Górnik nie może przełamać dobrej passy rywala, Syntex odskakuje na 10 punktów. W końcówce cały czas utrzymuje się 7-punktowe prowadzenie Łowicza. W ostatnich sekundach Kruszczyński trafia za "2" i ostatecznie przegrywamy I kwartę 11:16.

W dotychczasowych meczach play off Górnik Trans.eu pokonał po 2:0 w I rundzie Muszkieterów Nowa Sól (97:49 i 87:76), a w II rundzie MKK Gniezno (72:70 i 73:71), zaś w ćwierćfinale 2:1 Żubry Białystok (66:62, 73:77 i 83:60). Natomiast Syntex Księżak wygrał po 2:0 w I rundzie z AZS UJK Kielce (87:72 i 87:76), w II rundzie z Wisłą Kraków (106:98 i 68:66), a w ćwierćfinale ze Śląskiem II Wrocław (87:72 i 70:59).

Wałbrzyszanie zaczynają w składzie: Durski, Glapiński, Kruszczyński, Krzywdziński, Wróbel.

Nieco przedłużona, choć zakończona pełnym sukcesem walka ćwierćfinałowa już za wałbrzyskimi koszykarzami i teraz czas na ostatni krok - właściwie dwa - w stronę awansu do I ligi. Z czterech zespołów, które doszły do tego etapu - Kraków, Jaworzno, Łowicz i Wałbrzych - trzy wejdą szczebel wyżej. Górnik Trans.eu w półfinale zmierzy się z mistrzem grupy B, Syntexem Księżak Łowicz. Drużyny nie miały jeszcze okazji stanąć naprzeciw siebie, choć w poprzednich trzech sezonach (od awansu wałbrzyszan na trzeci szczebel) regularnie walczyły o awans, kończąc rywalizację na tym samym etapie. Jak przebiegnie pierwsze starcie bezpośrednie ? Czy wałbrzyszanie - mając już jeden mecz zagrany w tym tygodniu - zdołają pokonać Łowicz ? Odpowiedzi już od 17.

Dzisiejszy półfinał rozgrywany w Hali Wałbrzyskich Mistrzów jest pierwszym starciem bezpośrednim Górnika Trans.eu (22-4; mistrz grupy D) z Syntexem Księżak Łowicz (19:5; mistrz grupy B). Kluby nie miały jeszcze okazji stanąć naprzeciw siebie, choć ostatnie cztery sezony spędziły na tym samym szczeblu ligowym - wałbrzyszanie cały czas w grupie D, a łowiczanie w grupie B. Syntex w II lidze gra nieprzerwanie od sezonu 2008/2009.